Anasayfa 
Okulumuz 
Yetişenlerimiz 
Derneğimiz 
Vakfımız 
Kampüs Gelişim Projesi 
Videolarımız 
Bize Ulaşın 
ELYD Genel Başkanı Atıl ERMAN Haberler Duyurular Video Galeri Tebrikler Geçmiş Olsun Kaybettiklerimiz Bülten ELYD Üye Albümü ELYD Üye Aidatları ELYD Üyelik Başvurusu ELYD Altın Kitap
Haberler
ELYD büyük ödülü Sibel Ügdüler’in
2022 yılı ELYD büyük ödülü sayın Sibel Ügdüler’e takdim edilecek

28 Kasım 2022 tarihli hürriyet gazetesinin baş sahifesindeki haberi okuyunca çok mutlu olduk. Çünkü bu haberde bahsedilen genç bilim insanı Kimya yüksek mühendisi DR. SİBEL ÜĞDÜLER Edirne lisesinin 2008-2009 öğretim yılı mezunlarından çok sevdiğimiz bir kardeşimizdi.

Hemen kendisiyle ilişki kurduk ve onu, kendisi ile gurur duyduğumuzu belirterek, kutladık. Öğrencilik yıllarında da çok başarılı bir öğrenci olan Sibel kardeşimiz, 2009 yılı diploma töreninde de Edirne lisesini derece ile bitirmiş ve derneğimizin Kristal başarı ödülünü kazanmıştı.

Yüksek öğretimini Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği fakültesinde  yapan arkadaşımız, bu üniversiteyi de derece ile bitirmiş olup Mastır ve Doktorasını da Belçika’da Gent Üniversitesinde yapmıştır. Bu üniversitedeki üstün başarılı bilimsel çalışmaları ile dikkat çekmiş ve “EOS PIPET” bilim ödülüne lâyık bulunmuştur

Bilindiği gibi Derneğimizce her yıl, Edirne Lisesinden Yetişenler camiası mensupları içinden, Bilim, Kültür, Sanat, Eğitim ve Spor alanlarında ülkemize büyük hizmetlerde bulunan kişilere ELYD BÜYÜK ÖDÜLÜ takdim etmektedir.

Edirne Lisesinden Yetişenle Derneği Genel Merkezinin Yönetim kurulu son toplantısında 2022 yılı Büyük Ödülü konusu görüşüldü ve Plastiklerin geri dönüşümü konusundaki yaptığı bilimsel çalışmalarıyla, sadece ülkemize değil, Dünyamız ve insanlık için çok büyük önem taşıyan hizmetlerini  nedeniyle ve Avrupa da kazandığı üstün başarılarını da dikkate alarak, 2022 YILI ELYD BÜYÜK ÖDÜLÜ’nün sevgili kardeşimiz Sayın DR. SİBEL ÜĞDÜLER’e takdim edilmesine Yönetim kurulumuzca oy birliği ile karar verildi.

 

DR.SİBEL ÜGDÜLER KİMDİR

Ben Sibel Üğdüler. 1991 yılında Edirne’de doğdum. İlköğretimi tamamladıktan sonra 2005 yılında Edirne Lisesini kazandım. Sanırım bu benim hayatımdaki ilk dönüm noktası oldu. Birçok degerli öğretmenimizden cok kıymetli bir eğitim olma şansım oldu. Edindiğim ve hala süren arakadaşlıklarım, her açıdan donanımlı olmamız için sunulan olanaklar bana herzaman iyi ki Edirne Lisesi dedirtti. Şu anda üzerine çalıstığım alan olan kimyaya ilgim de lise yıllarında başladı. 2009 yılında Edirne Lisesinden derece ile mezun oldum ve Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümünü kazandım. Tabii Edirne Lisesinin maddi ve manevi destegini üniversite dönemimde de hep hissettim. Bunun için ne kadar teşekkür etsem az kalır.

 Boğaziçi Üniversitesi de sanırım ikinci dönüm noktam oldu. Orada ki özgün, özgür,multikültürel,herkese kucak açan ve her türlü bilginin tartışabildiği ortamınşu anki ben olmama büyük katkısı oldu. Üniversite eğitimim boyunca birçok değişik alanda araştırma yapmak için olanak buldum. Hem özel şirketlerde hem de akademide staj yapma imkanim oldu. Erasmus programıyla Almanya ve Belçika’ya gitme imkanım oldu ve bu bana yurtdışındaki bilimsel çalışmaları da görme olanağı verdi. 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden derece ile mezun oldum ve Gent Ünivesitesi’nde kimya bolumu master programına kabul aldım. Master tezimi yenilenebilir polimerlerler üzerine yaptım. Master derecemi aldıktan sonra yine Gent Ünivesitesi’nde doktora programına başladım. Doktora araştırmamı plastik geridönüşümü üzerine yaptım.

 Plastikler hayatımızın her alanında. Bir markete girdiğimizde tuttuğumuz herşey plastik. Durum böyle olunca plastik atığı da haliyle çok olmuş oluyor. Aslında plastikler hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran maddeler. Plastikler sayesinde yiyeceklerimiz cok daha uzun süre hijyenik ve taze kalabiliyor. Ama plastikler birçok çeşit boya ve polimer içeriyor. Bu da onların geri dönüşümünü olumsuz yönde etkiliyor. Örneğin bir çikolata paketi geri dönüşüme gönderildiğinde bize çöp poşeti ya da saksı olarak geri geliyor. Bu demek ki yeni bir çikolata paketi üretmek için tekrardan hammaddeye ihtiyaç var. Bu da hem çevre hem de ekonomi için olumsuz etkiler doğuruyor. Bu sebeple doktora çalışmamı boyaların, farklı polimerlerinve katkı maddelerinin kimyasal yöntemlerle plastiklerden çıkarılması üzerine yaptım. Geri dönüşüm öncesi bu maddelerin plastiklerden çıkarılması geri dönüşümün kalitesini büyük oranda artırıyor ve örneğin çikolata paketinin tekrar çikolata paketi olarak geri dönüştülmesine olanak sağlıyor.

Bu çalışmalarım sayesinde farklı patentlerde yer alma imkanı buldum ve Belcika da 2022 EOS Pipet Jonge Academie bilim ve teknoloji ödülüne layık görüldüm. Şu anda Gent Ünivesitesi’nde plastik geri dönüşümü alanındaki çalışmalarıma post-doc olarak devam etmekteyim.

Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2022 Çarşamba, 12:42
HABERLERE GERİ DÖN
Anasayfa  |  Okulumuz  |  Yetişenlerimiz  |  Derneğimiz  |  Vakfımız  |  Kampüs Gelişim Projesi  |  Bize Ulaşın
COPYRIGHT  ©  EDİRNE LİSESİ'NDEN YETİŞENLER DERNEĞİ - GENEL MERKEZİ
Gümüşsuyu Dümen Sok. Günaydın Apt. No:5 K:1 D:6 Taksim / İSTANBUL
Tel: 0.212.244 42 80  Fax: 0.212.244 46 05  e-mail: [email protected]
refona.NET