Anasayfa 
Okulumuz 
Yetişenlerimiz 
Derneğimiz 
Vakfımız 
Kampüs Gelişim Projesi 
Bize Ulaşın 
ELYD Genel Başkanı Atıl ERMAN Haberler Duyurular Video Galeri Tebrikler Geçmiş Olsun Kaybettiklerimiz Bülten ELYD Üye Albümü ELYD Üye Aidatları ELYD Üyelik Başvurusu ELYD Altın Kitap
Haberler
Selimiye Parkına anıt yaptıracağız
Lisemiz ilk binasının bulunduğu Selimiye Parkının içine bir anıt yaptıracağız

Tarihi Edirne Lisesi 1857 yılında Selimiye camisi ile yemiş kapanı arasında bulunanalanda EDİRNE MEKTEB-İ RÜŞTÜYE-İ MÜLKİSİ adıyla eğitime başlamıştı. Zaman içinde bu bina ihtiyaca cevap veremeyince zamanın Edirne Valisi Kadri paşanın bugünkü lise bayırında yaptırdığı binaya taşındığı 26 Ağustos1885 tarihine kadar 28 yıl boyunca okulumuza hizmet vermiş ve ülkemize çok sayıda çağdaş insan yetiştirmiştir.

20. yüzyılın başlarında bu binada yıkılmış ve yerine yapılan iki katlı binada 1960 yıllara kadar da GAZİ İLKOKULU olarak hizmet vermişti. Daha sonraları yapılan çevre düzenlemeleri sırasında bu binada yıkılmıştır.

Türkiye’nin en eski eğitim kurumlarından olan Tarihi Edirne Lisesi ilk binasının bulunduğu noktaya, tarihimize ışık tutması ve bir iz düşümü bırakmak, kurucularına ve emeği geçenlere karşı  şükranlarımızı sunmak ve de genç nesillere kadirbilirlik örneği göstermek amacıyla  küçük bir anıt yaptırmayı düşündük.

Bu konuda belediye Başkanımız Sayın Recep Gürkan beyefendi ile görüşerek destek ve yardımlarını istirham ettik. Sağ olsunlar projemizi uygun bulduklarını ifade ederek, yardımcı olacaklarını belirtiler.

Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2022 Çarşamba, 12:46
HABERLERE GERİ DÖN
Anasayfa  |  Okulumuz  |  Yetişenlerimiz  |  Derneğimiz  |  Vakfımız  |  Kampüs Gelişim Projesi  |  Bize Ulaşın
COPYRIGHT  ©  EDİRNE LİSESİ'NDEN YETİŞENLER DERNEĞİ - GENEL MERKEZİ
Gümüşsuyu Dümen Sok. Günaydın Apt. No:5 K:1 D:6 Taksim / İSTANBUL
Tel: 0.212.244 42 80  Fax: 0.212.244 46 05  e-mail: elydgenelmerkezi@gmail.com
refona.NET