Anadolu Lisesi

Edirne Lisesi Eğitim Vakfının çalışmaları ve Tevdak‘ın Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde yapmış olduğu girişimler sonucunda, okulumuz Anadolu Lisesi statüsüne geçmiş oldu.

Bakanlık onayında da belirtildiği gibi,Anadolu lisesi statüsüne alınmasına rağmen, tarihi özellikleri dikkate alınarak, bu okullar kendi isimleriyle anılacaktı. (Edirne Lisesi, Galatasaray Lisesi, İstanbul Lisesi, Kabataş Lisesi, Pertevniyal Lisesi gibi.) Bu da okulumuzun,Milli Eğitim Bakanlığı nezdindeki yerinin bir göstergesidir. Tabiidir ki, bu statüye geçtiği 1998 – 1999 yılından sonra, (OKS) Ortaöğretim kurumları sınavıyla öğrenci kabul etmeye başladı. Okulumuz Anadolu Lisesi olarak eğitimine devam ederken, diğer yandan tarihi binanın, restorasyon ve inşaatı da sona yaklaşıyordu.

Camiamızın büyük çabalarıyla bu hale gelen tarihi binamıza, talipler de artmaya başlamıştı.Fakat zamanın Valisi rahmetli Fahri Yücel ile Derneğimizin ve vakfımızın görüşmeleri sonunda, bina yeniden gerçek sahibi olan Edirne Lisesine tahsis edildi. Böylelikle okulumuz 2001 – 2002 ders yılının ikinci yarısında, eğitime tarihi binasında başladı.Camiamızın çok uzun bir süre, devam eden üzüntüleri sona erdi ve 32 yıllık hasret bitmiş oldu.

23 Nisan 2003 günü pilavdan önce, yapılan törenlerle,okulumuzdaki yeni spor salonuna, rahmetli hocamız Süleyman Yuğnak’ın adı verildi. Açılış kurdelesini hocamızın küçük kızı, öğretmen şeyma Yuğnak ile büyük oğlu Pilot Korgeneral, Gökalp Yuğnak birlikte kestiler (her ikiside lisemiz mezunudur). Diğer bir törenle de okulumuz Konferans salonuna, okulumuza yaptığı büyük katkıları nedeniyle, Edirne Lisesi Eğitim Vakfı Başkanı Sayın Mehmet Halazaoğlu’nun adı verildi. Kurdeleyi Sayın Mehmet Halazaoğlu kendileri kestiler. 32 yıl aradan sonra tekrar tarihi binamızda pilav yemek, biz eski mezunları çok mutlu etti. Her geçen yıl pilav şenliklerine olan ilgi ve katılım, giderek artmaktadır.

Önemli Duyuru

Sizlerle olan haberleşmemiz de, bültenimizin yanında, genel olarak mektubu kullanmaktayız.