Yabancı Dil Ağırlıklı Lise

1990 yılında Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği Başkanı Mehmet Halazaoğlu’nun önderliğinde E.L.Y.D ve 53 Edirne Lisesi mezunu bir vakıf kurdular. Bu vakfın adı EDİRNE LİSESİ EşİTİM VAKFI dır.

Bu vakıf, Türkiyedeki tarihi liselerin vakıflarının oluşturduğu, bir platform olan, (TEVDAK ) isimli vakıflar birliğinin de üyesi oldu. O yıllarda ülkemizde yabancı dille eğitim yapan liseler kurulmaktaydı.Vakfımızın Tevdaktaki etkili çalışmalarıyla, Edirne Lisesi yabancı dil ağırlıklı liseler arasına alındı. 1992 – 1993 Eğitim ve öğretim yılından itibaren, bu statüye geçen lisemizin eğitim süresi de, birinci yılı İngilizce hazırlık olmak üzere, toplam dört yıla çıkmış oldu.

Vakfın ve Derneğin okula destekleri devam ederken,bir yandanda tarihi binanın onarılarak, yeniden eğitime ve okulumuza kazandırılması için çalışmalar sürüyordu. Çeşitli temaslar sonucunda konu yeniden ele alındı. 27 Haziran 1994 tarihinde zamanın Edirne Valisi Sayın Koru Engin’inde çalışmalarıyla tarihi bina Vakıflar İdaresinden, Milli Eğitime devredilmiş oldu. Yapılan uzun ve sabırlı çalışmalar sonunda binanın onarımı işi ihaleye çıkarıldı ve böylece inşaat başlamış oldu.Halk arasıdaki adıyla, okulumuzun süper lise olunca, bu yeni dönemde artık okula, belli bir not ortalamasını tuturan, seçme öğrenciler alınmaya başlandı. Ancak okulumuzun bu statüsü sadece altı yıl sürdü.

Yaygın biçimde kullanılan tabiriyle, okulumuz süper lise olunca, Lisemizin sporcularıda Türkiye ve Dünya çapında, süper dereceler elde ettiler. Bu yıllar da okulumuzdaki öğrencilerin, gayretli çalışmaları sonucunda, sportif başarıların, zirveye çıktığı yıllar oldu.

Önemli Duyuru

Sizlerle olan haberleşmemiz de, bültenimizin yanında, genel olarak mektubu kullanmaktayız.